Martwisz się o to, że ktoś wykorzysta Twój numer PESEL? Zastrzeż go w prosty sposób m.in. przez aplikację mObywatel.
Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL jest świetną wiadomością w dobie coraz to większej liczby przestępstw kradzieży tożsamości. Cyberprzestępcy są aktywni bardziej niż kiedykolwiek – z każdej strony atakują nas SMSy o zablokowanej przesyłce, o konieczności dopłaty do rachunku lub podejrzane maile zachęcające do kliknięcia w link i podania danych.
PESEL można zastrzec przez Internet (np. za pomocą aplikacji mObywatel lub profilu zaufanego) lub w urzędzie (https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie).
Od 1 czerwca 2024 roku banki i instytucje bankowe przed zawarciem umowy mają obowiązek sprawdzać, czy numer PESEL znajduje się w Rejestrze zastrzeżeń numerów PESEL. Tym samym znacznie maleje prawdopodobieństwo zaciągnięcia przez oszustów pożyczki czy kredytu.
Jeśli numer konsumenta był zastrzeżony, a bank lub instytucja bankowa i tak zawarła umowę, to podmioty te nie mogą domagać się zaspokojenia roszczenia, ani zbyć wierzytelności powstałej z tej umowy.
Nie tylko banki i instytucje kredytowe, ale także notariusze i dostawcy usług telekomunikacyjnych są zobowiązani do weryfikowania, czy numer PESEL jest zastrzeżony.
Notariusze obowiązkowo przed dokonaniem czynności związanych ze zbyciem nieruchomości, a opcjonalnie także przy innych czynnościach. Także dostawcy usług telekomunikacyjnych nie mogą wydawać kopii karty SIM, jeżeli numer PESEL jest zastrzeżony.
Cofnięcie zastrzeżenia odbywa się w analogiczny sposób jak jego zastrzeżenie – w aplikacji lub urzędzie.
Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL może wydawać się szczególnie atrakcyjna dla osób, których dane osobowe z uwagi na piastowaną funkcję w spółce podlegają ujawnieniu w publicznym rejestrze KRS. Teraz mogą oni zastrzec swój numer PESEL i cieszyć się większym bezpieczeństwem.