Sztuczna inteligencja (AI) daje nam ogromne możliwości. Dzięki niej pracę można wykonywać szybciej, a część procesów zautomatyzować. AI już często pełni rolę dodatkowego członka zespołu.
Ryzyka związane z AI
Wykorzystywanie AI wiąże się jednak z pewnymi ryzykami, natomiast nie warto z tego powodu rezygnować z jej wykorzystywania. Trzeba jednak wiedzieć na co należy zwrócić uwagę, aby wykorzystywanie AI nie stanowiło ryzyka dla naszej działalności – z tytułu naruszenia przepisów dot. ochrony danych osobowych, praw autorskich, tajemnicy przedsiębiorstwa, umów o poufności (NDA).
Czy aby na pewno chcemy trenować AI naszymi danymi?
Korzystanie z AI wiąże się z przetwarzaniem danych (w tym często osobowych). Pamiętajmy, że AI skądś musi się uczyć – modele są bowiem nieustannie rozwijane w oparciu o prompty, a także generowane odpowiedzi.
Przykłady sytuacji, w których powinna nam się zapalić lampka:
- tłumaczenie umowy za pomocą AI na ogólnodostępnej stronie internetowej;
- wykorzystanie AI do przerabiania zdjęć, które nie są przeznaczone do publikacji szerszemu gronu;
- wykorzystywanie AI do tworzenia notatek podczas spotkania za pośrednictwem Google Meet, Microsoft Teams itp.;
- wpisywanie promptów (poleceń do AI) zawierających dane osobowe np. naszych pracowników, klientów lub dane nieprzeznaczone do ich ujawnienia osobom trzecim (stanowiące np. tajemnicę przedsiębiorstwa);
- przygotowanie arkusza z danymi osobowymi naszych pracowników przy pomocy AI.
Sytuacje te mogą, ale nie muszą być niebezpieczne – nie zawsze wykorzystanie AI będzie wiązało się z ujawnieniem danych firmie stojącej za rozwiązaniem. Trudno jest jednak to przesądzić bez analizy postanowień umowy z takim dostawcą.
„To zadanie jest bardzo pilne!„
W dzisiejszym bardzo dynamicznym świecie konieczność skorzystania z poszczególnych rozwiązań powstaje tu i teraz – pilne przetłumaczenie dokumentu, przygotowanie arkusza z zestawieniem płacowym, umowy z kontrahentem. Często pracownicy sami podejmują decyzje o skorzystaniu z pomocy AI. Na takie ewentualności warto uregulować zasady korzystania z takich rozwiązań.
Takie zasady mogłyby przykładowo:
- wskazywać członkom zespołu ryzyka, jakie wiążą się z wykorzystaniem AI w ich codziennej pracy;
- regulować sytuacje, w których ich wykorzystanie jest dopuszczalne;
- stanowić katalog dobrych praktyk przy pracy z AI (np. aby wprowadzając prompty usuwać dane osobowe oraz wszelkie informacje poufne);
- regulować kwestie odpowiedzialności z tytułu wykorzystywania AI bez wiedzy przełożonych i kierownictwa.
Korzystanie ze sztucznej inteligencji otwiera przed nami niewyobrażalne możliwości, ale niesie też ze sobą ryzyka. Dbając o odpowiednie zabezpieczenia, analizując warunki korzystania z narzędzi i zwiększając świadomość zespołu, możemy bezpiecznie czerpać z korzyści AI, unikając potencjalnych zagrożeń.